Horní sbor Vsetín


Únor

Po Út St Čt So Ne
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728
2019

Verš na dnešní den

Biblický citát na dnešní den
Nauč nás počítat naše dny. (Žl 90,12)

Výběr z fotogalerie

FotoGalerie

Poslední příspěvky

Hravá rodinná neděle
Hravá rodinná neděle

Ahoj, zveme Vás na herní odpoledne 6. 1. 2018 u nás ve sborovém domě Horníh...

Společný silvestr na faře 2018/2019
Přednáška P. Hoška: Stoletá církev
Mikulášské kutění 2018
Mikulášské kutění 2018

ak je za námi další povedené odpoledne s dětmi, jejich rodiči, pomocníky, č...

Mikuláš
Mikuláš

Ahoj, zveme tě opět po roce na setkání s kamarády, společné povídaní, vyráb...

Kdo uteče, vyhraje?
Kdo uteče, vyhraje?

Je to už pár let zpět, co v našem sboru vznikly, z touhy po dalším než jen ...

Artko – Festival UNITED 2018
Artko – Festival UNITED 2018

Zajímá tě hudba, tanec, malba a další umění v církvi nebo mimo ni? Pak práv...

Rozloučení s bratrem Smetanou
Rozloučení s bratrem Smetanou

Vážení a milí, posíláme dodatečné sdělení pro ty, kdo nebyli osobně přítom...

Večerní kostel
Večerní kostel

Zveme vás na večerní kostel od 17.45 do 19.15...

Potáborové setkání větších i menších dětí v Liptáte
Potáborové setkání větších i menších dětí v Liptáte

Potáborové setkání větších i menších dětí se uskutečnilo v Liptáte 28.–30. ...

Vyhledat na stránkách

Loading

Drobečková navigace


Stojí za přečtení

Nevděk.

Nevděk.

Vůbec nevím proč, ale téměř po třiceti letech jsem si uvědomil jak jsem nevděčný. Nebo lépe vyjádřeno jak málo si uvědomuji s jakou samozřejmostí přijímám vyslyšení svých modliteb. Připadám si jako dítě, které pořád o něco prosí, stále vidí spoustu toho co by bylo dobré a co by potřebovalo, ale jen zřídka vnímá kolik toho přijímá s velkou samozřejmostí.
Dnes se za mnou zase zastavil můj starší brácha Zdeněk. Uvařili jsme si kafe, sedli si do stínku vedle rozkvetlých truhlíků plných květin a vedli debatu. Debatu o všem možném. Jako bychom doháněli resty z minulosti kdy komunikace vázla a nebo byla zhola nemožná. Každý jsme totiž byli někde jinde. Ne v jiném městě či státě, ale míjeli jsme se názorově a svými životními cestami. To především.
Já jsem byl tehdy mladý a nadšený, čerstvě obrácený, křesťan a on uzavřený a do sebe ponořený introvert tápající životem. Kluk s nadprůměrným IQ, který neznal ve škole jinou známku než jedničku, ale zároveň člověk, který k tomu, aby mohl nasednout do autobusu či vlaku, nebo jen prostě ráno přijít do třídy mezi spolužáky na gymnáziu, potřeboval dávku alkoholu.
Dlouho se to doma tajilo. Ani vlastně nevím kdy jsme, my, ostatní sourozenci pochopili co se děje.
A to ještě na základě tajně vyslechnutých vzrušených debat rodičů za zavřenými dveřmi. Vlastně až na konci kteréhosi školního roku, vyšlo najevo, že o desítkách Zdeňkových zameškaných vyučovacích hodin rodiče vůbec nevědí. Jak je možné, že tento jinak, premiant je najednou absentérem a podvodníkem, který falšuje podpisy rodičů na omluvenkách. Vím také, že se řešil případ krádeže alkoholu v prodejně potravin „u Bambucha". Později pak spálené osobní doklady, které měly předcházet Zdenkově sebevraždě.
Rodiče byli zoufalí, a dělali co mohli, aby své dítě zachránili. Pro mě to bylo jasné. Tam kde si lékaři, učitelé ani pedagogové neví rady, může pomoci už jen Pán Bůh. Ovšem o víře nechtěl brácha ani slyšet. Jednou se mi jej sice podařilo přivést na setkání se zdejším baptistickým kazatelem, ale jak se zdálo s nulovým výsledkem.
Ani nevím jak Zdeněk vlastně odmaturoval a dokonce pokračoval ve studiu na vysoké škole. Problémy ovšem měl stále. Jen se je naučil zvládat pomocí psychofarmak zapíjenými alkoholem. Stal se z něj „závislák", kterému nebylo pomoci. Jeho problémy narůstaly. Domů jej občas přivezla policie nebo se někde po městě válel opilý a do domu rodičů se vkrádal, pozdě v noci, sklepním okénkem. Když začal fyzicky napadat matku, bylo nutno soudně jej zbavit trvalého pobytu u rodičů. Znamenalo to „vyhazov" na ulici. Opakovaná protialkoholní léčba nezabírala. Nebylo mu rady a tedy ani pomoci. Ale myslím, že sám si už ani pomoci nemohl. Nakonec jej odmítali vpustit na přenocování i do azylového domu. Tam totiž nikdo podnapilý nesmí. Netušili jsme jak je to zlé. Známí říkali, že jej viděli opilého a bez bot potloukat se městem. Mnoho lidí se modlilo, ale jako by marně. Zdeněk si potřeboval sáhnout na. ono pověstné dno. A sáhl. Jednou spadl z římsy okna a polámal si nohu. Ovšem ve skutečnosti (jak později řekl) na něj sáhla smrt a on to konečně „vzdal"
Dnes je bez léků i kapky alkoholu. Jeho drogou je víra a touha následovat Pána Ježíše Krista. Pomáhá starým a potřebným a na jeho životě je vidět, že už je to někdo úplně jiný.
A já ? Tak jako tehdy se modlím a předkládám Bohu své naléhavé prosby za potřebné kolem sebe. Až dnes jsem se konečně zastavil a začal také děkovat. Ohlédl jsem se totiž zpět a uviděl kolik mých modliteb bylo vyslyšeno. Ohlédl a taky se zastyděl. Jak samozřejmě jsem schopen přijímat všechno to dobré čím jsem zahrnován. Je to snad proto, že všechno nedostanu teď a okamžitě a jak běží čas už to sotva vnímám? Asi to tak nějak bude. Proto nově prosím o to, abychom byli schopni vidět a uvědomovat si jak štědrý je náš Bůh a kolik nám toho dává a my bereme a bereme a bereme.

Autor Ivan Vodák dne 21. 07. 12.

Napište vlastní komentář k příspěvku

Text komentáře *
Vaše jméno *
Příjmení českého prezidenta v roce 2010? *
Všechny položky označené * jsou povinné pro zadání komentáře.

Tato stránka byla aktualizována 23/07/2016 v 09:26.
Zpět nahoru