Horní sbor Vsetín


Srpen

Po Út St Čt So Ne
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
2019

Verš na dnešní den

Biblický citát na dnešní den
V kázni vytrvejte. (Zid 12,7)

Výběr z fotogalerie

FotoGalerie

Poslední příspěvky

Zápisek z pohádkového lesa 2019
Zápisek z pohádkového lesa 2019

V neděli 9. 6. 2019 jsme opět uspořádali POHÁDKOVÝ LES. Stezka vedla od stř...

Aktuální časopis Společenství
Aktuální časopis Společenství

Jsou zde ne jen vtipy , ale i spousta zajímavých informací. ...

O princezně která tancovala s čertem
O princezně která tancovala s čertem

Srdečně zveme rodiče s dětmi na maňáskové představení pohádky O princezně k...

Koncert Slávek Klecandr & Jiří Smrž
Koncert Slávek Klecandr & Jiří Smrž

Dvojrecitál básníka, muzikanta, zpěváka a držitele žánrového Anděla Jiřího ...

Pohádkový les 2019
Pohádkový les 2019

Vstupte s námi do pohádkového lesa dne 9. 6. 2019 mezi 14.30–15.30 hodinou....

Loutkové představení na noci kostelů 2019
Loutkové představení na noci kostelů 2019

Křesťanské loutkové divadlo Líza a spol. Vás srdečně zve na představení pro...

TEMPLFEST 2019
TEMPLFEST 2019

VIII. ročník festivalu židovsko - křesťanské kultury a dialogu. Templfest j...

Postní kalendář
Postní kalendář

Milí přátelé v Kristu, také vám připadá, že období před Velikonocemi je da...

Polární výprava Skaličí 2019
Polární výprava Skaličí 2019

Polárníci v počtu 13 dětí, 4 vedoucí a kuchařka (+ její pomocník) si užili ...

Hravá rodinná neděle
Hravá rodinná neděle

Ahoj, zveme Vás na herní odpoledne 6. 1. 2018 u nás ve sborovém domě Horníh...

Vyhledat na stránkách

Loading

Drobečková navigace


Všechny příspěvky

Krošenk - Nezcizoložíš

Krošenk - Nezcizoložíš

K napsání tohoto příspěvku mě, paradoxně, povzbudila zdánlivě nepodstatná maličkost. Do poštovní schránky nám totiž vhodili, nejspíš jako součást reklamní akce, bulvární časopis. A to je něco, co mě vždy dokáže nadzvednout. Ne ona snaha o získání nového čtenáře, ale samotná existence obrovské spousty těchto neseriozních tiskovin. Jenomže vydavatelé podobných novin a časopisů, mohou prosperovat jen pokud budou mít dostatek „senzací" chtivých čtenářů.
Sám sebe se pro jistotu ptám. Máš s tím nějaký problém? A sám si také odpovím. Ne, nemám.
Necítím se být nějakým nesnášenlivým moralistou, který jsa v životě sám zklamaný a frustrovaný , kolem sebe kope a haní, cokoliv mu nejde pod fousy. Spíše jsem pohoršený a smutný z toho jak lidé touží po pikantnostech ze zákulisí životů, nejlépe, populárních osob a hltají příběhy nevěr a střídání partnerů, jako by to bylo něco velmi zábavného. To z mého pohledu mi promiskuita, nevěry a rozvody tak zábavné nepřipadají. Právě naopak. Sám jsem člověk který považuje za nemorální nejen sex mimomanželský, ale i předmanželský a sám se podle toho také celý život řídím. Ale, aby mi bylo správně rozuměno. Nesoudím ani neodsuzuji to, když se lidé na své životní pouti dostávají do těžkých situací. Vždyť už Mojžíš v dobách starozákonních musel, když lidé ve svých partnerských vztazích selhávali, vydávat tzv. rozlukové lístky. A Ježíš ve svém kázání na hoře o tom mluví. Ovšem přísnost v této oblasti spíše ještě stupňuje. Cituji (Mat. 5,27-32):
„Slyšeli jste, že bylo řečeno: ‚Nezcizoložíš.'
Já však vám pravím, že každý, kdo hledí na ženu chtivě, již s ní zcizoložil ve svém srdci.
Jestliže tě svádí tvé pravé oko, vyrvi je a odhoď pryč, neboť je pro tebe lépe, aby zahynul jeden z tvých údů, než aby celé tvé tělo bylo uvrženo do pekla.
A jestliže tě svádí tvá pravá ruka, utni ji a odhoď pryč, neboť je pro tebe lépe, aby zahynul jeden z tvých údů, než aby se celé tvé tělo dostalo do pekla.
Také bylo řečeno: ‚Kdo propustí svou manželku, ať jí dá rozlukový lístek!'
Já však vám pravím, že každý, kdo propouští svou manželku, mimo případ smilstva, uvádí ji do cizoložství; a kdo by se s propuštěnou oženil, cizoloží." Konec citátu.
Nejde o to, že by nás křesťany někdo chtěl připravit o radosti tohoto života. Přesně naopak. Můžeme být (chceme-li) od mnohého uchráněni. Kina, televize i knihy a noviny plné nevěry, mimomanželských vztahů, záletů a sexu, už většinou neukazují drtivý dopad na životy a vztahy jejich aktérů. Nemluvě o dětech z rozpadlých rodin. Mám ve svém okruhu mnoho lidí, kteří se rozvedli či střídají partnery, ale nevím o nikom, komu by toto jednání přineslo pokoj a štěstí.
Český statistický úřad hovoří o rozvodech až v padesáti procentech případů manželství a to ještě cca polovina párů žije raději nesezdaných. Ale rozvod samotný, který je už jen jakýmsi důsledkem, není to, co je tím prvotním problémem. Alarmující je spíše neschopnost a neochota lidí žít v harmonickém vztahu, který nikdy nebyl a nebude pouhou samozřejmostí, ale vždy bude možný jen při oboustranné ochotě a snaze každého jednotlivce, svůj vztah zodpovědně a obětavě budovat. Žijeme v tak zvané „moderní" době, kdy se na mnoho věcí pohlíží s velkou tolerancí, benevolencí a s pseudopochopením. Partnerské vztahy nevyjímaje. To ovšem zhola nic nemění na fatálních následcích a smutných dopadech na životy lidí, z takového jednání pramenícího.
O to větší byla moje radost když jsem zjistil, že naše mládež má ve svém, silvestrovsko- krošenkovém, programu zařazenu besedu na téma „Milování v chození". Potěšilo mne, že mladí chtějí slyšet zkušenosti i názory nás starších a není jim lhostejné jak žijí. Nejsem psycholog a ani nemám patent na rozum, ale mohl jsem jim alespoň s chutí povyprávět své zkušenosti s hledáním manželky. Co víc, povzbudit je ve zdrženlivosti a obezřetnosti a varovat před bezhlavým vrháním se do povrchních vztahů. Pokud si rady vezmou k srdci a dokáží se poučit z našich chyb, mají nepochybně daleko větší naději na život bez zbytečného trápení a zklamání. K tomu ovšem potřebují naši ochotu se sdílet a také slyšet přiznání našich vlastních poklesků, chyb a přehmatů, aby naše svědectví bylo věrohodné, pravdivé a úplné. Já jsem na tento přístup vsadil a pevně věřím, že to bylo smysluplné a cenné prožití před-silvestrovského večera.
Závěrem chci vyslovit ještě jednou díky za pozvání, díky za vynaloženou práci a úsilí všem organizátorům, neopomíjejíc ani vděčnost za možnost využívat zázemí krošenkovské chalupy! Kéž však ze všeho nejvíce vzejde prospěch a užitek naší mladé generaci. Dík a chvála našemu Pánu!

Autor Ivan Vodák dne 13. 01. 13.

Napište vlastní komentář k příspěvku

Text komentáře *
Vaše jméno *
Příjmení českého prezidenta v roce 2010? *
Všechny položky označené * jsou povinné pro zadání komentáře.

Tato stránka byla aktualizována 02/04/2018 v 16:30.
Zpět nahoru