Horní sbor Vsetín


Říjen

Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
2018

Verš na dnešní den

Biblický citát na dnešní den
Chraňte se před každou chamtivostí. (Lk 12,15)

Výběr z fotogalerie

FotoGalerie

Poslední příspěvky

Kdo uteče, vyhraje?
Kdo uteče, vyhraje?

Je to už pár let zpět, co v našem sboru vznikly, z touhy po dalším než jen ...

Artko – Festival UNITED 2018
Artko – Festival UNITED 2018

Zajímá tě hudba, tanec, malba a další umění v církvi nebo mimo ni? Pak práv...

Rozloučení s bratrem Smetanou
Rozloučení s bratrem Smetanou

Vážení a milí, posíláme dodatečné sdělení pro ty, kdo nebyli osobně přítom...

Večerní kostel
Večerní kostel

Zveme vás na večerní kostel od 17.45 do 19.15...

Potáborové setkání větších i menších dětí v Liptáte
Potáborové setkání větších i menších dětí v Liptáte

Potáborové setkání větších i menších dětí se uskutečnilo v Liptáte 28.–30. ...

Trochu jiná sborová neděle
Trochu jiná sborová neděle

K zahájení školního roku jsme se sešli na shromáždění, které bylo přizpůsob...

KRÁL DAVID – Nivka 2018
KRÁL DAVID – Nivka 2018

V termínu 9. 7.–13. 7. 2018 se letos konal malý tábor pro děti od 6 do 10 l...

Program United 2018
Program United 2018

Program United 2018 ke stažení...

Zpráva z pohádkového lesa
Zpráva z pohádkového lesa

Dne 3.6.2018 se uskutečnil pohádkový les. Jako již tradičně jsme čekali do ...

Maňáskové představení
Maňáskové představení

Janka a drak Kruťák...

Vyhledat na stránkách

Loading

Drobečková navigace


Loutky

Loutkové divadlo Líza a spol. ve školním roce 2010/2011

Loutkové divadlo Líza a spol. ve školním roce 2010/2011

Loutkové divadlo zahájilo svou činnost v březnu roku 2010. Nejprve jsme se věnovali technice hraní s loutkou, nacvičili jsme několik scének, objednali si komunikační loutku - opičku Lízu (děti s ní komunikují při představení) a díky ochotným dárcům jsme si mohli pořídit také mixážní pult s náhlavními mikrofony, bez nichž bychom mohli realizovat svá vystoupení jen stěží.
Sestavili jsme první ucelené představení pro děti s názvem „Jak chcete, aby lidé jednali s vámi, tak vy jednejte s nimi", které jsme na začátku školního roku zahráli v Pozděchově. Součástí loutkového představení jsou scénky z každodenního života dětí, písnička, hra a probírání scének s dětmi prostřednictvím komunikační loutky a moderátora.
Od září 2010 jsme se snažili zlepšovat techniku hraní s loutkami a nacvičovali jsme nové scénky. 4 zástupci z našeho týmu se zúčastnili loutkového semináře v Havířově. Tento seminář každoročně pořádá občanské sdružení Veselé rukavice, které po celou dobu svého působení (již 12. rok) předává zkušenosti s hraním s loutkami, šitím loutek, budování týmu pracovníků a v neposlední řadě také s technickými pomůckami. Jedná se o jakousi „základnu", kde je možné získat praktické zkušenosti, ale i materiální podporu ve formě scénářů, je zde možnost si nechat ušít loutky na zakázku.
Svůj první „loutkařský rok" jsme symbolicky uzavřeli Vánoční scénkou v našem kostele při dětské vánoční slavnosti.
Na začátku roku 2011 jsme se rozhodli směřovat činnost loutkového divadla také k mládežníkům, kteří navštěvují Fusion. Proto jsme od začátku března připravovali workshop loutek pro 4 děvčata z Fusionu. Našim cílem bylo předat základy hraní s loutkami, vytvořit scénář, kulisy a zahrát na hlavním koncertě Fusionu v květnu jednu scénku. Avšak vzhledem k nepravidelnosti setkávání a malému zájmu účastníků naše cíle nebyly naplněny.
Mimo pořádání workshopu jsme provázeli s loutkami tradiční únorový dětský karneval a následně jsme připravili představení v Hošťálkové.

Zatím největší akcí divadla Líza a spol. bylo představení konané v rámci Noci kostelů, na které jsme cíleně zvali děti ze vsetínských mateřských škol (zúčastnilo se ho asi 50 dětí). Poslední představení před prázdninami jsme zahráli v Růžďce 26.6.
Vzhledem k rozrůstající se činnosti loutkového divadla jsme si začátkem roku objednali u občanského sdružení Veselé rukavice ušití 4 nových loutek. Další dvě loutky nám byly koncem školního roku darovány, za což jsme velmi vděčni.
Chtěla bych poděkovat všem členům naší loutkařské skupiny - Mirce Pončíkové, Milušce Mikulenčákové, Jarku Kotrlovi ml., Milušce Makyčové, Libě Kovářové, Sáře Fojtů, Sylvě Šulákové a dalším spolupracovníkům za jejich nasazení a aktivní účast při zkouškách i vystoupeních. Také bych chtěla poděkovat i Vám všem ostatním, kteří nás podporujete svými modlitbami i finančními dary, ze kterých pořizujeme loutky a další potřebné věci. Děkuji i Pánu za jeho vedení a věřím, že si nás dál bude používat jako svůj nástroj zvěstování evangelia dětem.
Budeme rádi za jakékoli podněty, připomínky, kritiku, nápady. Jste srdečně zváni na naše schůzky a představení (viz kalendář akcí www.hornisbor.cz). Velmi bychom uvítali nové spolupracovníky - pro hraní s loutkami, tvorbu scénářů, přípravu kulis (atp.) a také osoby, které by se zapojily do organizačního a duchovního vedení naší loutkové skupiny. Prosíme Vás i nadále o modlitební podporu.

V tomto školním roce plánujeme sehrát alespoň jedno představení v některé mateřské škole ve Vsetíně a také na Noci kostelů, kde bychom opět rádi pozvali širokou veřejnost (děti ze školek, okolních sborů apod.) Nyní se potýkáme s velkými nesnázemi v oblasti scénářů - tedy, abychom dokázali vybrat, upravit, popř. vytvořit scénáře srozumitelné dětem, abychom se jim mohli přiblížit, dokázali s nimi smysluplně rozebírat jednotlivá témata a předávat jim Boží lásku.
Často si také kladu otázku, když se prostřednictvím loutek snažíme dětem zvěstovat evangelium, kam děti i s rodiči můžeme v našem sboru pozvat...? Jistě je několik akcí typu Mikuláš, Pohádkový les, Karneval, které jsou pro tento účel ideální. Avšak je možné děti i s rodiči pozvat na nějaké pravidelnější setkání (vyjma bohoslužeb), které by pro ně bylo podnětné a oslovující? A tak doufám, že snad všechno má svůj čas (jako i „rozjezd a pilování" našeho divadla, i když s větším týmem a ochotnými lidmi, kteří občas pomůžou, by šlo vše rychleji). Třeba časem bude u nás ve sboru ta možnost, že se budou scházet rodiče s dětmi v nějakém klubu...

Autor Miriam Kotrlová dne 02. 11. 11.

Napište vlastní komentář k příspěvku

Text komentáře *
Vaše jméno *
Příjmení českého prezidenta v roce 2010? *
Všechny položky označené * jsou povinné pro zadání komentáře.

Komentáře k příspěvku

03. 11. 2011 | Ondra

Jsem moc rád, že loutky fungují :). Moc se mi to líbí. Služeb na cílovou skupinu mladých lidí je tu více, ale pro malé děti nic, proto si loutek moc cením :). Myslím, že moc pěkně vyplnili tuto mezeru ze službě :). Přeju vám ať děláte to čemu Pán žehná :) :).


Tato stránka byla aktualizována 22/07/2016 v 21:45.
Zpět nahoru