Horní sbor Vsetín


Leden

Po Út St Čt So Ne
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
2019

Verš na dnešní den

Biblický citát na dnešní den
Tvůj zákon je v mém nitru. (Žl 40,9)

Výběr z fotogalerie

FotoGalerie

Poslední příspěvky

Hravá rodinná neděle
Hravá rodinná neděle

Ahoj, zveme Vás na herní odpoledne 6. 1. 2018 u nás ve sborovém domě Horníh...

Společný silvestr na faře 2018/2019
Přednáška P. Hoška: Stoletá církev
Mikulášské kutění 2018
Mikulášské kutění 2018

ak je za námi další povedené odpoledne s dětmi, jejich rodiči, pomocníky, č...

Mikuláš
Mikuláš

Ahoj, zveme tě opět po roce na setkání s kamarády, společné povídaní, vyráb...

Kdo uteče, vyhraje?
Kdo uteče, vyhraje?

Je to už pár let zpět, co v našem sboru vznikly, z touhy po dalším než jen ...

Artko – Festival UNITED 2018
Artko – Festival UNITED 2018

Zajímá tě hudba, tanec, malba a další umění v církvi nebo mimo ni? Pak práv...

Rozloučení s bratrem Smetanou
Rozloučení s bratrem Smetanou

Vážení a milí, posíláme dodatečné sdělení pro ty, kdo nebyli osobně přítom...

Večerní kostel
Večerní kostel

Zveme vás na večerní kostel od 17.45 do 19.15...

Potáborové setkání větších i menších dětí v Liptáte
Potáborové setkání větších i menších dětí v Liptáte

Potáborové setkání větších i menších dětí se uskutečnilo v Liptáte 28.–30. ...

Vyhledat na stránkách

Loading

Drobečková navigace


Loutky

Loutkové divadlo Líza a spol. ve školním roce 2010/2011

Loutkové divadlo Líza a spol. ve školním roce 2010/2011

Loutkové divadlo zahájilo svou činnost v březnu roku 2010. Nejprve jsme se věnovali technice hraní s loutkou, nacvičili jsme několik scének, objednali si komunikační loutku - opičku Lízu (děti s ní komunikují při představení) a díky ochotným dárcům jsme si mohli pořídit také mixážní pult s náhlavními mikrofony, bez nichž bychom mohli realizovat svá vystoupení jen stěží.
Sestavili jsme první ucelené představení pro děti s názvem „Jak chcete, aby lidé jednali s vámi, tak vy jednejte s nimi", které jsme na začátku školního roku zahráli v Pozděchově. Součástí loutkového představení jsou scénky z každodenního života dětí, písnička, hra a probírání scének s dětmi prostřednictvím komunikační loutky a moderátora.
Od září 2010 jsme se snažili zlepšovat techniku hraní s loutkami a nacvičovali jsme nové scénky. 4 zástupci z našeho týmu se zúčastnili loutkového semináře v Havířově. Tento seminář každoročně pořádá občanské sdružení Veselé rukavice, které po celou dobu svého působení (již 12. rok) předává zkušenosti s hraním s loutkami, šitím loutek, budování týmu pracovníků a v neposlední řadě také s technickými pomůckami. Jedná se o jakousi „základnu", kde je možné získat praktické zkušenosti, ale i materiální podporu ve formě scénářů, je zde možnost si nechat ušít loutky na zakázku.
Svůj první „loutkařský rok" jsme symbolicky uzavřeli Vánoční scénkou v našem kostele při dětské vánoční slavnosti.
Na začátku roku 2011 jsme se rozhodli směřovat činnost loutkového divadla také k mládežníkům, kteří navštěvují Fusion. Proto jsme od začátku března připravovali workshop loutek pro 4 děvčata z Fusionu. Našim cílem bylo předat základy hraní s loutkami, vytvořit scénář, kulisy a zahrát na hlavním koncertě Fusionu v květnu jednu scénku. Avšak vzhledem k nepravidelnosti setkávání a malému zájmu účastníků naše cíle nebyly naplněny.
Mimo pořádání workshopu jsme provázeli s loutkami tradiční únorový dětský karneval a následně jsme připravili představení v Hošťálkové.

Zatím největší akcí divadla Líza a spol. bylo představení konané v rámci Noci kostelů, na které jsme cíleně zvali děti ze vsetínských mateřských škol (zúčastnilo se ho asi 50 dětí). Poslední představení před prázdninami jsme zahráli v Růžďce 26.6.
Vzhledem k rozrůstající se činnosti loutkového divadla jsme si začátkem roku objednali u občanského sdružení Veselé rukavice ušití 4 nových loutek. Další dvě loutky nám byly koncem školního roku darovány, za což jsme velmi vděčni.
Chtěla bych poděkovat všem členům naší loutkařské skupiny - Mirce Pončíkové, Milušce Mikulenčákové, Jarku Kotrlovi ml., Milušce Makyčové, Libě Kovářové, Sáře Fojtů, Sylvě Šulákové a dalším spolupracovníkům za jejich nasazení a aktivní účast při zkouškách i vystoupeních. Také bych chtěla poděkovat i Vám všem ostatním, kteří nás podporujete svými modlitbami i finančními dary, ze kterých pořizujeme loutky a další potřebné věci. Děkuji i Pánu za jeho vedení a věřím, že si nás dál bude používat jako svůj nástroj zvěstování evangelia dětem.
Budeme rádi za jakékoli podněty, připomínky, kritiku, nápady. Jste srdečně zváni na naše schůzky a představení (viz kalendář akcí www.hornisbor.cz). Velmi bychom uvítali nové spolupracovníky - pro hraní s loutkami, tvorbu scénářů, přípravu kulis (atp.) a také osoby, které by se zapojily do organizačního a duchovního vedení naší loutkové skupiny. Prosíme Vás i nadále o modlitební podporu.

V tomto školním roce plánujeme sehrát alespoň jedno představení v některé mateřské škole ve Vsetíně a také na Noci kostelů, kde bychom opět rádi pozvali širokou veřejnost (děti ze školek, okolních sborů apod.) Nyní se potýkáme s velkými nesnázemi v oblasti scénářů - tedy, abychom dokázali vybrat, upravit, popř. vytvořit scénáře srozumitelné dětem, abychom se jim mohli přiblížit, dokázali s nimi smysluplně rozebírat jednotlivá témata a předávat jim Boží lásku.
Často si také kladu otázku, když se prostřednictvím loutek snažíme dětem zvěstovat evangelium, kam děti i s rodiči můžeme v našem sboru pozvat...? Jistě je několik akcí typu Mikuláš, Pohádkový les, Karneval, které jsou pro tento účel ideální. Avšak je možné děti i s rodiči pozvat na nějaké pravidelnější setkání (vyjma bohoslužeb), které by pro ně bylo podnětné a oslovující? A tak doufám, že snad všechno má svůj čas (jako i „rozjezd a pilování" našeho divadla, i když s větším týmem a ochotnými lidmi, kteří občas pomůžou, by šlo vše rychleji). Třeba časem bude u nás ve sboru ta možnost, že se budou scházet rodiče s dětmi v nějakém klubu...

Autor Miriam Kotrlová dne 02. 11. 11.

Napište vlastní komentář k příspěvku

Text komentáře *
Vaše jméno *
Příjmení českého prezidenta v roce 2010? *
Všechny položky označené * jsou povinné pro zadání komentáře.

Komentáře k příspěvku

03. 11. 2011 | Ondra

Jsem moc rád, že loutky fungují :). Moc se mi to líbí. Služeb na cílovou skupinu mladých lidí je tu více, ale pro malé děti nic, proto si loutek moc cením :). Myslím, že moc pěkně vyplnili tuto mezeru ze službě :). Přeju vám ať děláte to čemu Pán žehná :) :).


Tato stránka byla aktualizována 22/07/2016 v 21:45.
Zpět nahoru