Horní sbor VsetínDrobečková navigace


Zamyšlení a svědectví

Seznam

Kdo uteče, vyhraje?

Kdo uteče, vyhraje?

Je to už pár let zpět, co v našem sboru vznikly, z touhy po dalším než jen oficiálním setkávání, tak zvané „Druhé bohoslužby“. Tyto se ovšem postupem času přerodily ve „Večerní kostel“. Na vysvětlenou (těm nezasvěceným) povím snad alespoň to, že jde o sházení lidí (všimněte si, že záměrně jsem nepoužil slovosled „scházení křesťanů“, protože tato aktivita je otevřená každému zájemci), majícím chuť a náladu navázat na téma kázání ranních bohoslužeb, nebo jen tak se zaposlouchat do názorů a životních zkušeností jiných lidí. (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Ivan Vodák dne 15. 10. 18.
Příjemné s užitečným

Příjemné s užitečným

Řekněte. Nezní to úžasně pozitivně? A nemyslím teď pouze ta dvě přídavná jména v nadpisu, ale i to co za těmito slovy stojí. V tomto případě je to brigáda ve prospěch Diakonie ČCE, která se uskutečnila, v sobotu, 28. 4. 2018, na ulici Strmá ve Vsetíně. Zdá se vám, že slovo „příjemný“ ve spojení se slovem „ brigáda“, právě moc nesouzní? Jen vydržte. Ještě se k tomu později dostanu. (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Ivan Vodák dne 08. 05. 18.
Palačinková párty

Palačinková párty

V neděli odpoledne (dne osmého dubna 2018) se v našem sboru konala jedinečná „Palačinková párty“. Řeknu vám. Jestli nemám nějaké jídlo v oblibě, pak jsou to právě palačinky a jiná sladká jídla. Přesto se už dnes těším na další podobnou akci. (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Ivan Vodák dne 11. 04. 18.
S Tebou mě baví žít!

S Tebou mě baví žít!

To je název letošní víkendovky. Společné pro růždecký a vsetínský Horní sbor. Konala se, ve dnech 26. 1–28. 1. 2018, na chatě „Celnice“v Kychové. Byl jsem tam již podruhé. A bylo to úžasné! Díky Pepovi Bartoňovi, jeho rodině a také Markovi Fojtů, kteří celou akci zaštiťovali. Starali se o program, ubytování i kuchyni. (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Ivan Vodák dne 07. 03. 18.
Příklady táhnou, aneb „Ora et labora“

Příklady táhnou, aneb „Ora et labora“

Už pár týdnů se v našem sboru diskutuje o budoucnosti. Vlastně přesněji řečeno debata začala na téma: „Mladí ve sboru“. Až později se (celkem logicky) původní téma přerodilo v debatu o budoucnosti celého sboru. Nakonec proč ne, když obě věci spolu bezesporu úzce souvisí. (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Ivan Vodák dne 08. 02. 18.
Jiný Pán

Jiný Pán

Milí čtenáři! K napsání tohoto mého příspěvku mne přivedla (relativně) nízká pohnutka. Vysvětlím… Již v minulosti jsem relativně často přispíval na stránky našeho sboru (naší církve rozuměj) různými zamyšleními. Tyto se týkaly mé bezbožnosti, následné víry, selhávání, hledání a podobně. (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Ivan Vodák dne 31. 01. 18.
O své rezignaci na funkci staršího

O své rezignaci na funkci staršího

Vám, členům sboru! Jak mnozí již ví, dne 26.6. 2014 jsem oznámil svou rezignaci na člena staršovstva našeho sboru (tedy Horního sboru ČCE ve Vsetíně). Vzdal jsem se tím funkce, kterou je možno zastávat jen díky dostatečnému počtu Vašich hlasů. A proto také cítím potřebu svůj krok vysvětlit ... (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Ivan Vodák dne 09. 12. 14.
Hodnocení Bohoslužeb členy sboru v ČCE Horní sbor Vsetín v roce 2007

Hodnocení Bohoslužeb členy sboru v ČCE Horní sbor Vsetín v roce 2007

Takto jsem ohodnotili naše Bohoslužby před 7 lety. Pouze jediný ukazatel z 10 se přiblížil k hodnotě vysoký. Celkové hodnocení podprůměrné.   K diskusi na téma "Druhé bohoslužby" přikládám naše vlastní hodnocení Boholslužeb ZDE (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Jarek Kotrla dne 12. 05. 14.
Občerstvení sester ve sboru

Občerstvení sester ve sboru

Autor Pavel Čmelík dne 20. 10. 13.
Hvězdná Brána

Hvězdná Brána

Ač název tohoto příspěvku evokuje cosi nadpozemského, vzletného či nadpřirozeného, týká se věci nadmíru pozemské a všední. Jde o každoroční prázdninový tábor pro děti, jehož příprav ve Stříteži jsem se, spolu s ostatními, zúčastnil již několikrát v řadě za sebou. Dlužno říci, že letos stavba proběhla opravdu hladce a rychle. A nebylo to způsobeno návalem ochotníků ani snad menším objemem práce, který bývá vždy téměř stejný. Ba vlastně letos ... (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Ivan Vodák dne 15. 09. 13.
Jak jsem dostal pěstí aneb co pro mě znamená společenství

Jak jsem dostal pěstí aneb co pro mě znamená společenství

....ten večer, jako v poslední době už mnohokrát, jsem trávil v rodině kazatele. Se svou ženou a čtyřmi dětmi bydleli tehdy ve sborovém bytě, v těsném sousedství našeho domu. Byla to vlastně jedna z okolností, která mi umožnila setkat se zblízka s křesťany. Stalo se to jako by mimoděk. Ani už dnes nevím které z dětí kazatele chodilo do školy s mou mladší sestrou. Není to důležité. Snad jen potud, že tak jsem se s touto rodinou sblížil i já ... (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Ivan Vodák dne 14. 09. 13.
Čas přestat psát aneb jak to vidím v Horním sboru

Čas přestat psát aneb jak to vidím v Horním sboru

„Všechno má určenou chvíli a veškeré dění pod sluncem svůj čas" říká kniha Kazatel. „Je čas rození i čas umírání, čas sázet i čas trhat; je čas zabíjet i čas léčit, čas bořit i čas budovat; je čas plakat i čas smát se, čas truchlit i čas poskakovat; je čas kameny rozhazovat i čas kameny sbírat, čas objímat i čas objímání zanechat; je čas hledat i čas ztrácet, čas opatrovat i čas odhazovat; je čas roztrhávat i čas sešívat, čas mlčet i čas mluvit; je čas milovat i čas nenávidět, čas boje i čas pokoje". ...a já pro sebe dodávám ... (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Jarek Kotrla dne 30. 07. 13.
Svědectví Veroniky H.

Svědectví Veroniky H.

Ráda bych, aby toto svědectví posloužilo každému člověku, který nechce žít stylem dnešní chaotické doby (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Pavel Čmelík dne 20. 05. 13.
Autohavárie

Autohavárie

Až později mi došlo, že toho člověka znám. Sice jsme si nijak nepadli do oka, jak se říká. On se mi zdál vždy příliš ke všem kritický a přísný. Na sebe už méně. Ale to v té chvíli nebylo podstatné. Auto a jeho řízení se mu stalo nezbytnou nutností pro potřeby běžného života. Patří však mezi řidiče, kterým „šoférování“ nijak neučarovalo. Naopak. Mám za to, že bývá, při této činnosti, ...... (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Ivan Vodák dne 05. 05. 13.
Už mě nebavilo žít

Už mě nebavilo žít

Je to jen několik málo let zpět od doby kdy se toho, v mém životě, tolik změnilo. Dnes mám život doslova naruby... Ale po pořádku. Seděli jsme v tichém letním večeru na zápraží jedné jihočeské chalupy v okolí Suchdolu nad Lužnicí. Stmívalo se a byl tu úžasný klid. Takový, který asi nejvíce umí ocenit lidé z rušných měst. (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Ivan Vodák dne 28. 03. 13.
Divné Bohoslužby

Divné Bohoslužby

Nevím jak vám ve vašem případě, ale mě připadá, že se mnou (čas od času) musí něco zacloumat, abych uviděl věci které jsem dosud neviděl a pochopil něco čemu jsem doposud nerozuměl. A jsem ... (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Ivan Vodák dne 26. 03. 13.
Strach

Strach

Tématem mého dnešního zamyšlení je strach. Ano strach. Tato, neodmyslitelně k životu patřící, někdy paralyzující síla, která je buď důvodem k zoufalství a trápení, nebo může být i určitou, život chránící pojistkou. Zná ho, v různých podobách, každý z nás. Nevím proč, ale můj největší strach byl vždy z lidí... (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Ivan Vodák dne 26. 03. 13.
Sám sobě nepřítelem

Sám sobě nepřítelem

V minulosti jsem si vždycky myslel, že křesťan (a asi i obecně- člověk) má pouze vnější nepřátele. Třeba v podobě lidí kteří náboženstvím pohrdají, odsuzují jej, nebo jsou prostě nepřátelští ke všemu a ke každému. Dnes přicházím na to, že tím největším nepřítelem jsem pro sebe já sám. Nikdo mě totiž nedokáže tak dokonale klamat jako to umím já. Nechci-li něco v životě vidět či uznat, pak do toho můžu téměř vrazit čelem ... (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Ivan Vodák dne 21. 02. 13.
Jak Pán Bůh odmítl můj půst

Jak Pán Bůh odmítl můj půst

Těžko se mi o tom mluví, ale měl jsem vážný problém. Už je to za mnou. I tak. Kdo by se chtěl chlubit svými slabostmi, byť překonanými!? Myslím, že nikdo. Jenže .... (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Ivan Vodák dne 21. 01. 13.
Krošenk - Nezcizoložíš

Krošenk - Nezcizoložíš

A to je něco, co mě vždy dokáže nadzvednout. Ne ona snaha o získání nového čtenáře, ale samotná existence obrovské spousty těchto neseriozních tiskovin. Jenomže vydavatelé podobných novin a časopisů, mohou prosperovat jen pokud budou mít dostatek „senzací" chtivých čtenářů. Sám sebe se pro jistotu ptám. Máš s tím nějaký problém? ... (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Ivan Vodák dne 13. 01. 13.
Zdivočelá doba

Zdivočelá doba

Žijeme dnes ve zvláštní době. Alespoň mě to tak připadá. Občas si říkám jak ji asi bude charakterizovat historie až se po letech ohlédne zpět. Pro mnohé je dnešní doba zklamáním .... (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Ivan Vodák dne 16. 12. 12.
Jak jsme odešli z církve

Jak jsme odešli z církve

Konečně se stalo to, v co už málo kdo doufal. Přišel listopad 1989 a pád komunistického režimu. Přehoupl se Nový rok a my jsme si pozvolna začali uvědomovat, že vlastně padly také důvody našeho odchodu ze Vsetína. Psal jsem o tom v této rubrice již dříve v příspěvku nazvaném : „Malé velké zkušenosti s vírou, aneb jak jsme svařovali bojler“. Jak to ale bylo dál, ví málokdo. Těch několik let života neznamenalo jen to, že jsme se stali čtyřčlennou rodinou (narodili se nám za doby pobytu v Čechách dva synové), ale pochopili jsme, že na Moravě máme své hluboké kořeny. A tak nabídka možnosti bydlení v horním patře rodinného domku, která přišla od mých rodičů, nakonec znamenala rozhodnutí k návratu na rodné Valašsko .... (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Ivan Vodák dne 16. 12. 12.
Krošenkové postřehy.

Krošenkové postřehy.

Ve dnech 25.-28.10. se konala akce mládeže Horního sboru na „Krošenku". Ti co chodí pravidelně do kostela, to mohli také zaznamenat na konci bohoslužeb kde přítomným Staňa Mikulík představil nové vedení mládeže. Já jsem měl to štěstí, že jsem s mladými mohl strávit páteční večer. Tématem celého setkání bylo heslo řádu Benediktínů znějící : MODLI SE A PRACUJ. My malinko starší .... (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Ivan Vodák dne 03. 11. 12.
Svědectví Pavla Kotrly zvaného Kotla

Svědectví Pavla Kotrly zvaného Kotla

Jak jsem uvěřil... (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Stanislav Mikulík dne 31. 10. 12.
Zázračné uzdravení

Zázračné uzdravení

Možná si někdy i vy, současní křesťané, kladete otázku : „Proč dnes nejsme svědky množství podobných zázraků jako byli lidé za dob Ježíšových ?" Copak by to nebylo pro mnoho lidí přesvědčujícím důkazem Boží existence ? Chce se mi říct :"Nebylo!", ale myslím, že odpověď (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Ivan Vodák dne 14. 10. 12.
Zážitek z dovolené

Zážitek z dovolené

Konečně nastal ten kýžený čas prázdnin a dovolených. Čas k načerpání nových sil, odpočinku a poznávání nových míst. Nebo také k práci na zahradě či kolem domu. Neznám nikoho (mimo nemocné workoholizmem) kdo by rád alespoň na pár dní nevypadl ze stereotypního kolotoče pracovních dní. Každý tráví tento čas po svém a podle svých možností. (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Ivan Vodák dne 01. 09. 12.
Má církev smysl?

Má církev smysl?

Tato otázka mi vyvstala na mysli v kontextu toho co právě prožíváme s mojí ženou, a v kontextu článků uveřejněných na sborovém webu . Jeden se jmenoval : „Budoucnost Evangelické církve“, a ten druhý : „Víra bez církve“. V této souvislosti chci poděkovat Pánu Bohu za Diakonii. Za Diakonii jako živý a hmatatelný projev víry. Často slýcháme ..... (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Ivan Vodák dne 21. 07. 12.
Nevděk.

Nevděk.

Vůbec nevím proč, ale téměř po třiceti letech jsem si uvědomil jak jsem nevděčný. Nebo lépe vyjádřeno jak málo si uvědomuji s jakou samozřejmostí přijímám vyslyšení svých modliteb. Připadám si jako dítě, které pořád o něco prosí, stále vidí spoustu toho co by bylo dobré a co by potřebovalo, ale jen zřídka vnímá kolik toho přijímá ..... (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Ivan Vodák dne 21. 07. 12.
Malé velké zkušenosti s vírou, aneb jak jsme svařovali bojler.

Malé velké zkušenosti s vírou, aneb jak jsme svařovali bojler.

To bylo místo kam jsme se i s manželkou, tak zvaně, „uklidili" před tehdejším režimem, který nám šel (s trochou nadsázky řečeno) po krku. Nebyli jsme tak naivní, abychom si mysleli, že před bolševikem utečeme ze Vsetína do pohraničí někde v Čechách a tam už dlouhé prsty režimu nedosáhnou. Naopak. I tam s námi putovala hlášení všudypřítomné STB. Šlo však o to, že jsme nebyli na očích v bydlišti našich blízkých, které jsme nechtěně .... (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Ivan Vodák dne 23. 06. 12.
Odpuštění po letech.

Odpuštění po letech.

V mysli si říkám : „Však já proti nikomu nic nemám, každému jsem odpustil". Pak ale potkám člověka, který mi (byť už kdysi dávno, třeba nevědomky) ublížil a cítím, že můj vztah k němu není úplně ryzí. Nerad jej potkávám .... (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Ivan Vodák dne 10. 06. 12.
Cesta z pasti.

Cesta z pasti.

Zmíněný článek hovoří o nově vydané knize Karla Chrastiny s názvem : „Přežije Západ svůj úspěch?" . Jde o autora, který se narodil (roku 1943) a žije ve Zlíně ... (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Ivan Vodák dne 04. 06. 12.
Jak jsem rukoval

Jak jsem rukoval

Pravdivý příběh z doby, kdy byla víra zločinem. Autor: Ivan Vodák Jak jsem rukoval. Vchodové dveře za mnou tiše zacvakly, brána jako obvykle, vrzla a já jsem spěchal na nádraží. Byl obyčejný říjnový den. Kdybych v té chvíli věděl co mě v následujících dnech, týdnech a měsících čeká, asi by pro mě bylo všechno daleko těžší. Před několika dny mi poštou přišel povolávací rozkaz. A protože se psal rok 1983, znamenalo to strávit nedobrovolně celé dva roky v uniformě za zdmi kasáren. Jen oficiální propaganda tvrdila jak si mladí muži s radostí plní svou vlasteneckou povinnost. Ale kdo by byl ochoten nasazovat život za stát plný nesvobody a lži? Kola vagonu monotónně klapala a .... (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Jarek Kotrla dne 27. 04. 12.
Přemožen láskou.

Přemožen láskou.

Uvědomil jsem si proto, že jsem tak vlastně nakousl citlivé téma. Téma, které nelze odbýt jen nějakým konstatováním či negativním příkladem. Zaslouží si rozhodně víc naší pozornosti. Úhlů pohledu může být, pochopitelně mnoho. Zvláště pak v tak citlivých otázkách ... (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Jarek Kotrla dne 20. 03. 12.
Dohnán k víře

Dohnán k víře

Dostal jsem nabídku. Prý jestli nechci občas, nějakou úvahou nebo článkem, přispět na webové stránky sboru. Obratem mi hlavou proběhly dva pocity. Jednak to bylo potěšení, že jsem byl osloven právě já, jednak to byla pochybnost. Kdo jsem já, aby ostatní zajímaly mé názory!? (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Martin Kotrla dne 26. 02. 12.
Víra bez církve?

Víra bez církve?

Vkládám tu odkaz na článek od Dana Drápala, který se zabývá posledními výsledky ze sčítání lidu... (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Pavel Kotrla dne 02. 02. 12.
Je mládež budoucnost církve?

Je mládež budoucnost církve?

Velice podnětné čtení... (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Pavel Kotrla dne 03. 01. 12.
Budoucnost Evangelické církve

Budoucnost Evangelické církve

Něco málo ke sčítání lidu... (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Pavel Kotrla dne 03. 01. 12.
Bůh sestupující

Bůh sestupující

Autor Pavel Kotrla dne 20. 11. 11.
Svědectví Rebeky Fojtů o tom jak uvěřila.

Svědectví Rebeky Fojtů o tom jak uvěřila.

Autor Pavel Kotrla dne 10. 11. 11.
Diesel II.

Diesel II.

Brutální síla, podsvětí, kriminál, křest, autentický příběh, který ještě neskončil. (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Pavel Kotrla dne 13. 10. 11.
O KŘÍŽI

O KŘÍŽI

Je to v pravdě těžká zvěst, protože vždycky znovu bortí každou naši únikovou cestu k záchraně, ať už je to... (Zobrazit celý příspěvek)
Autor dne 24. 05. 11.
Jak správně odprezentovat Bibli?

Jak správně odprezentovat Bibli?

V zimním semestru jsem studoval volitelný předmět sociální komunikace a rétorika. V rámci tohoto předmětu jsme měli odprezentovat prezentaci na jakékoliv téma. (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Pavel Kotrla dne 22. 02. 11.
Jak jsme stěhovali bezdomovce

Jak jsme stěhovali bezdomovce

Zkušenost z mrazivých prosincových dní. (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Pavel Čmelík dne 25. 12. 10.
Můžu si půjčit 50 korun?

Můžu si půjčit 50 korun?

I spam (nevyžádaná e-mailová pošta) může obsahovat zajímavý podnět k zamyšlení... (Zobrazit celý příspěvek)
Autor dne 24. 10. 10.
Žena v parku

Žena v parku

Chci se s vámi sdílet o mojem dnešním večerním zážitku s Pánem... (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Jarek Kotrla dne 22. 10. 10.

Postřehy ze studia teologie

První dojmy ze zahájeného studia píše Kobla. (Zobrazit celý příspěvek)
Autor Pavel Kotrla dne 09. 10. 10.
Boží láska hory přenáší

Boží láska hory přenáší

Svědectví Ondry Mikuše z "lékařského prostředí" (Zobrazit celý příspěvek)
Autor dne 08. 10. 10.
Není větr, jako větr! Svědectví Ondry Mikuše z Campfestu

Není větr, jako větr! Svědectví Ondry Mikuše z Campfestu

Ondra Mikuš přidává svůj zážitek z letního pobytu mládeže na Slovensku. (Zobrazit celý příspěvek)
Autor dne 25. 08. 10.

Tato stránka byla aktualizována 23/07/2016 v 09:28.
Zpět nahoru

Kalendář

Září

Po Út St Čt So Ne
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
2019

Verš na dnešní den

Biblický citát na dnešní den
Jdi v pokoji. (Lk7,50)

Máte dotaz?

Daniel Fojtů

Výběr z fotogalerie

FotoGalerie

Poslední příspěvky

Zápisek z pohádkového lesa 2019
Zápisek z pohádkového lesa 2019

V neděli 9. 6. 2019 jsme opět uspořádali POHÁDKOVÝ LES. Stezka vedla od stř...

Aktuální časopis Společenství
Aktuální časopis Společenství

Jsou zde ne jen vtipy , ale i spousta zajímavých informací. ...

O princezně která tancovala s čertem
O princezně která tancovala s čertem

Srdečně zveme rodiče s dětmi na maňáskové představení pohádky O princezně k...

Koncert Slávek Klecandr & Jiří Smrž
Koncert Slávek Klecandr & Jiří Smrž

Dvojrecitál básníka, muzikanta, zpěváka a držitele žánrového Anděla Jiřího ...

Pohádkový les 2019
Pohádkový les 2019

Vstupte s námi do pohádkového lesa dne 9. 6. 2019 mezi 14.30–15.30 hodinou....

Loutkové představení na noci kostelů 2019
Loutkové představení na noci kostelů 2019

Křesťanské loutkové divadlo Líza a spol. Vás srdečně zve na představení pro...

TEMPLFEST 2019
TEMPLFEST 2019

VIII. ročník festivalu židovsko - křesťanské kultury a dialogu. Templfest j...

Postní kalendář
Postní kalendář

Milí přátelé v Kristu, také vám připadá, že období před Velikonocemi je da...

Polární výprava Skaličí 2019
Polární výprava Skaličí 2019

Polárníci v počtu 13 dětí, 4 vedoucí a kuchařka (+ její pomocník) si užili ...

Hravá rodinná neděle
Hravá rodinná neděle

Ahoj, zveme Vás na herní odpoledne 6. 1. 2018 u nás ve sborovém domě Horníh...

Vyhledat na stránkách

Loading