Horní sbor Vsetín


Duben

Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
2019

Verš na dnešní den

Biblický citát na dnešní den
Všichni kdo žízníte, pojďte k vodě. (Iz 55,1)

Výběr z fotogalerie

FotoGalerie

Poslední příspěvky

TEMPLFEST 2019
TEMPLFEST 2019

VIII. ročník festivalu židovsko - křesťanské kultury a dialogu. Templfest j...

Postní kalendář
Postní kalendář

Milí přátelé v Kristu, také vám připadá, že období před Velikonocemi je da...

Polární výprava Skaličí 2019
Polární výprava Skaličí 2019

Polárníci v počtu 13 dětí, 4 vedoucí a kuchařka (+ její pomocník) si užili ...

Hravá rodinná neděle
Hravá rodinná neděle

Ahoj, zveme Vás na herní odpoledne 6. 1. 2018 u nás ve sborovém domě Horníh...

Společný silvestr na faře 2018/2019
Přednáška P. Hoška: Stoletá církev
Mikulášské kutění 2018
Mikulášské kutění 2018

ak je za námi další povedené odpoledne s dětmi, jejich rodiči, pomocníky, č...

Mikuláš
Mikuláš

Ahoj, zveme tě opět po roce na setkání s kamarády, společné povídaní, vyráb...

Kdo uteče, vyhraje?
Kdo uteče, vyhraje?

Je to už pár let zpět, co v našem sboru vznikly, z touhy po dalším než jen ...

Artko – Festival UNITED 2018
Artko – Festival UNITED 2018

Zajímá tě hudba, tanec, malba a další umění v církvi nebo mimo ni? Pak práv...

Vyhledat na stránkách

Loading

Drobečková navigace


Všechny příspěvky

Divné Bohoslužby

Divné Bohoslužby

Nevím jak vám ve vašem případě, ale mě připadá, že se mnou (čas od času) musí něco zacloumat, abych uviděl věci které jsem dosud neviděl a pochopil něco čemu jsem doposud nerozuměl. A jsem za to velice vděčný, protože to znamená (mimo jiné), že ještě žiji. Že vnímám a nejsem jen hromada kostí a svalů. Dokud dýchám a cítím závan čerstvého vzduchu je nebe nablízku. Nejsem zavalen černou hlínou odsouzen k nehybnosti a hnilobě.
Dnes (t.j.24.2.2013) byly zvláštní bohoslužby. A ač byly předem avizovány šok byl docela veliký. Veliký ale pozitivní. To tedy každopádně. Tak za prvé. Vyslechnutím kázání na stejný oddíl Písma jsme mohli okusit naladění na společnou vlnu s partnerským sborem v americkém Cumberlandu a uvědomit si, že věříme stejnou vírou jako lidé na druhé straně zeměkoule, kteří jsou nám tím rázem na dotek. Za druhé nám zpěvem posloužila skupinka „chval" a Fusion. Kostel se tak zaplnil mladými lidmi sršícími energií a chválami. Mimo písně jsme mohli zaslechnout také slova vděčnosti a díků. Kdo by chtěl v kostele slyšet jen zpěv chorálů a hru varhan bude zklamán. Boha, kterého vyznáváme jako stvořitele světa a původce všeho živého, nelze přeci šidit o zvuk kytar ani bicích. Vždyť ta naše kreativita a fantazie je jen nepatrným odleskem Jeho možností.
Promiňte mi následující formulaci, ale domnívám se, že ve zkoušce tolerance zatím Horní sbor obstál. Vždyť nedáme-li mladým prostor a možnost vyjádřit se, udělají to jinde a my zůstaneme sami. Možná jen se svými konvencemi a zvyklostmi, ale sami. Jistě je dobré a nutné dbát na slušnost i čistotu a ryzost evangelijní zvěsti. To ale neznamená, že se staneme cenzory projevu a způsobu vyjádření jiných. To nám nepřísluší. Vím to. Vím také, že vlastní synové se domů rádi vracejí právě pro onu jistou důvěru a volnost, kterou jsme jim, jako rodiče, poskytli. Já sám, jsem z domu kdysi utekl právě pro přílišnou otcovu tvrdost a nedostatek demokracie. Proto možná dnes mladým (alespoň v tomto směru) rozumím.
Dovolte, abych touto cestou poděkoval všem kteří se přičinili o možnost vzniku i fungování skupiny Fusion, jim samotným a také faráři Pavlu Čmelíkovi za odvahu k novátorství. Byli jsme tak obohaceni o nový prožitek. O zkušenost, že nemusí být vždy a všechno nalinkováno stejně. Kéž bychom měli dostatek moudrosti i odvahy dávat prostor mladým. Prostor o který jsme přeci sami kdysi bojovali. Nebo jsme byli jiní?
Pokud se jako sbor nebudeme věnovat dětem, mládeži i dospívajícím, nepochybně se tím zřekneme vlastní budoucnosti. A to si zcela jistě nikdo z nás nepřeje.

Autor Ivan Vodák dne 26. 03. 13.

Napište vlastní komentář k příspěvku

Text komentáře *
Vaše jméno *
Příjmení českého prezidenta v roce 2010? *
Všechny položky označené * jsou povinné pro zadání komentáře.

Tato stránka byla aktualizována 02/04/2018 v 16:30.
Zpět nahoru